arthritis
דלקת פרקים

דלקת פרקים

Rectangle@1x
דלקת פרקים (או דלקת מפרקים) היא שם כולל למגוון מחלות. מכירים מישהו הסובל מדלקת פרקים? רוב הסיכויים שהוא סובל מדלקת פרקים שגרונית או ניוונית – אלו שני הסוגים העיקריים. דלקות פרקים באות בסוגים שונים, התסמין המשותף לרובן הוא כאב – ויש עוד חדשות רעות. לכל המידע שלא בטוח שהייתם רוצים לדעת – קראו כאן.

דלקת פרקים שגרונית

דלקת פרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי) – כלומר, מחלה בה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת אותו, במקום לרפא אותו. בשלב הזה – ראשית העשור השלישי לשנות האלפיים – הרופאים עדיין לא יודעים לומר כיצד היא נגרמת, אך היא תוקפת כאחוז אחד באוכלוסייה (ונשים יותר מגברים). טיפול? גם כאן אין חדשות טובות: מי שסובל מדלקת פרקים שגרונית, צריך לדעת שהיא כאן כדי להישאר. החלק החיובי הוא שמדובר במחלה מתפרצת, ושבין התפרצות להתפרצות ניתן לחיות חיים כמעט שגרתיים. יחד עם זאת, ואפילו בין התפרצויות, זאת מחלה מהסוג שמשנה את החיים. מעכשיו יש טיפולים תרופתיים, שלל תסמינים (חלקם, צריך לציין, תסמינים ויזואליים מחרידים), ולא רוצים לבאס – אבל לצד קיצור של מספר שנים מתוחלת החיים, היא עתידה – אפילו עם טיפול נכון – להוביל לנכות בכעשרה אחוזים מהמקרים.

דלקת פרקים ניוונית – הגיל כן קובע

דלקת פרקים ניוונית היא הרבה יותר נפוצה מהשיגרונית – וניתן לקבוע ברמה גבוהה של ביטחון שכמעט כולנו נלקה בה, אם יהיה לנו המזל להגיע לעשור השביעי של חיינו. אכן, החל מגיל 60, יש עלייה חדה במספר החולים במחלה, וכ-80% מהאוכלוסייה בגיל 65 ומעלה לוקה במחלה הזו. אין כאן משהו מפתיע במיוחד: דלקת פרקים ניוונית נגרמת כתוצאה משחיקה של המפרק וירידה בכמות הסחוס.

זה לגמרי עניין של גיל: בשלב מסוים הגוף שלנו מפסיק לחדש את עצמו באותה אפקטיביות. קוראים לזה זקנה, ולזקנה – כידוע – אין טיפול. מה זה אומר על דלקת הפרקים? בדיוק כמו שזה נשמע: מדובר בבעיה שהיא כמעט בלתי נמנעת, ושעתידה ללכת ולהחמיר. עם ההחמרה במחלה – תבוא גם החמרה בתסמין העיקרי שלה: כאב. מי ששבע כבר מחדשות רעות, שיכין עוד קצת מקום: למחלה אין טיפול.

עם זאת, יש מגוון טיפולים שעשויים להקל על הכאב: טיפולים תרופתיים, פיזיותרפיה, התעמלות וכן הלאה. בנוגע להתעמלות, אגב – מי שעוד לא הפנים, שיפנים: ספורט הופך את החיים לנעימים וקלים יותר. במקרים הרלוונטיים האלה, הספורט עוזר לחזק את השרירים ההיקפיים, הנושאים העיקריים בנטל על המפרקים, ולכן במיוחד בגיל מתקדם מומלץ להקפיד על שגרת אימונים (תגידו לסבתא שלא תדאג, אנחנו לא שולחים אותה לאולימפיאדה – אבל גם רבע שעה של כיפופי ברכיים קלים נחשבים).

 

מדרסים לדלקות פרקים ברגליים – מלחמה אזורית

בהיעדר פתרון רפואי מניח את הדעת, נותר מרווח רחב לכל אחד לעשות מה שמקל עליו. הקלה על הכאבים עשויה להיות עניין סובייקטיבי, לכן מומלץ לשחק קצת עם תנוחות ומצבים של הגוף, ולחפש את התנוחות הפחות מכאיבות. גם מגוון רחב של טיפולים אלטרנטיביים יכול לעזור – דיקור, כוסות רוח, שיאצו ושלל דברים אזוטריים נוספים. להגיד שהם עובדים? אולי. להגיד שזה יותר טוב מכלום – אולי. מה יש להפסיד מלנסות?

דלקת פרקים עשויה לתקוף כל מפרק בגוף – מכף רגל ו(כמעט) עד ראש. מקומות רגישים במיוחד הם מקומות שמתמודדים עם הרבה משקל: כפות הרגליים, הברכיים, האגן, ואכן, פעמים רבות, שם הדלקת תבוא לידי ביטוי. במקרים כאלה – אנחנו ממליצים להיעזר במדרסים בהתאמה אישית.

מדרסים לסיוע בהתמודדות עם דלקות פרקים ברגליים הם לא גימיק – אלא אביזר תמיכה אורתופדי חיוני. במקרה הספציפי של דלקות פרקים ברגליים, הערך של המדרסים לא יסולא בפז: הם מסייעים בבלימת זעזועים, בקיבוע כף הרגל במנח נכון, ועוד – וכל מכה שהמדרס יספוג, זו מכה שנחסכה מהגוף, ואשרינו.

עוד כתבות בנושא

corona_newfeet
השנה החדשה בפתח, והפעם נראה שהשאלה ששואלים איש את רעהו היא "איפה אתם עושים את הסגר"? סגר של שלושה שבועות זה הרבה זמן, ולצערנו – זה מספיק זמן…
מדרסים אורתופדיים או מדרסים אורטופדיים
מדרסים אורתופדיים או מדרסים אורטופדיים? רגע על קצה הלשון, אחת ולתמיד…
מדרסים או ניתוח
פלטפוס, שין ספלינט, הלקוס וולגוס ועוד לא מעט – מאחורי השמות המבלבלים האלה מסתתרות בעיות אורטופדיות. מי שבעיות אורטופדיות מעלות…
מטטרסלגיה
מה זה מטטרסלגיה? מטטרסלגיה היא שם כללי למגוון כאבים בכרית כף הרגל (החלק הקדמי בגדול). כיצד היא נגרמת, איך אפשר לטפל ולמה מדרסים יעזרו…
branch pic

אנחנו כאן עבורך! השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי

flag-israel
לקוחות יקרים,
בימים אלה, לאור המאמץ המלחמתי, חברת ניו-פיט מקפיאה את פעילותה. נשוב לכל פנייה בהקדם האפשרי עם הפתיחה המחודשת שבוא תבוא. אנחנו מאחלים לכל עם ישראל ימים טובים🙏❤️
smalltynitop-view-of-kippah-matza-and-wine-jewish-passove-2023-11-27-05-06-36-utc
לקוחות יקרים,

חברת ניו פיט יוצאת לחופשה לרגל החג, ותחזור לפעילות מלאה ביום רביעי עם צאת החג (01.05). עד אז, אנחנו מאחלים לכם חג שמח כשר ושקט

לקביעת בדיקה ללא התחייבות
לקביעת בדיקה, השאר שם, טלפון ומייל וניצור איתך קשר תוך 24 שעות