השיטה שלנו

מדרסים בהתאמה אישית

מדרסים בהתאמה אישית - איך זה עובד?

אם לכף הרגל שלך יש בעיה, זו בעיה שלה: בעיה ייחודית רק לה. אין שתי בעיות זהות בכפות הרגליים, ממש כמו שאין שתי כפות רגליים זהות, ולא משנה מה הבעיה של כף הרגל שלנו – היא מצריכה טיפול אישי. זה אולי נשמע מפתיע, אבל זה מובן מאליו עבור מי שמתעסק במדרסים באופן מקצועי. תשאלו לדוגמה את ד"ר איתן סביר: מבחינתו, מדרסים בהתאמה אישית הם אביזר תמיכה אורתופדי חיוני לטיפול ולהתמודדות עם שלל בעיות; מדרסים שלא הותאמו אישית הן רפידות – ונשמח אם תשאירו אותן, בבקשה, מחוץ לחנות.

אתם חושבים שד"ר סביר קשוח? יש לו סיבה טובה: בתור רופא ומנתח הוא ראה הרבה בעיות אורתופדיות, וגם הרבה מדרסים. הוא יודע מתי מדרסים יכולים לעזור למטופל, מתי לא, ומתי מדרסים היו יכולים לעזור אילו הותאמו באופן הנכון. מבחינתו זה חלק כואב במיוחד: לראות אנשים שהשקיעו במדרסים שלא פתרו להם את הבעיה. כי העניין הוא שלא מספיק שהמדרסים יותאמו אישית – הם צריכים להיות מותאמים התאמה מדויקת לכל מנח של כף הרגל, וגם לבעיה האורתופדית של המטופל (אם יש כזו).

השיטה הנפוצה

הבעיות הנפוצות בהתאמה אישית של המדרסים

השיטה הנפוצה (והפחות מדויקת) להתאמה אישית של המדרסים היא באמצעות הטבעה בספוג: בשלב הראשון המטופל ידרוך על הספוג, והספוג – בתקווה – יקלוט את הצורה המדויקת של כף הרגל. בשלב השני, הספוג הזה יגיע למפעל, המפעל יצור תבנית גבס של כף הרגל, ויתאים לה מדרס. נשמע טוב? אז זהו, שלא כל כך.  התהליך הזה אמנם חוסך עלויות (למשל, אתה יכול לספק מדרסים בתל-אביב גם אם המפעל שלך נמצא בראשון לציון) – אבל הוא בעייתי מכמה בחינות: קודם כל,  הוא משאיר הרבה מקום לטעויות (למשל, תזוזה קלה של כף הרגל בעת המדידה); חמור מכך, מי שאחראי על התאמת המדרס לא פוגש את המטופל, ולא יכול לבדוק את כף הרגל במצבים שונים.

 

טיפ: הבעיה עם מדרסים שלא מותאמים במקום היא לא שתצטרכו לחכות להם, אלא שרוב הסיכויים שהם לא יותאמו לכפות הרגליים שלכם באופן מדויק!

השיטה שלנו, התאמה אישית מדויקת בחצי שעה

נתחיל מזה שאנחנו סורקים את כף הרגל סריקה ממוחשבת, וכך נמנעים מלכתחילה מהרבה בעיות דיוק (המאה העשרים ואחת וכאלה). המטופל עומד על משטח זכוכית, והצג הממוחשב חושף את חלוקת הלחצים על כף הרגל. בנוסף, הסריקה מאפשרת למדרסן שלנו לאבחן בעיות אורתופדיות בכף הרגל. בשלב השני נכין את המדרסים: המדרסים שלנו עשויים מתרכובות טרמו-פלסטיות המשלבות פורון כבולם חרון, אנו נניח כרית וויסקו מיוחדת על משטח הזכוכית, ועליה נניח את המדרס בזמן שהמטופל עומד עליו. השיטה הזו מאפשרת לנו להתאים את המדרס ישירות לרגל, ולהימנע מחוסר דיוק שנגרם מ"טלפון שבור". התוצר שמתקבל בשיטה הזאת הוא מדרסים בהתאמה אישית ומדויקת. זה נראה אחרת: מדרסים כאלה יהיו בדרך כלל דקים וגמישים יותר. אבל חשוב יותר, הם באמת יעשו את העבודה.